Klor

Klor

Doğada genel olarak klorür formunda bulunan klor, 1774 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedildikten sonra 1810 yılında Humphry Davy tarafından tanımlanarak soluk yeşil renginden ötürü Latince bu manaya gelen "Klor" adı verilmiş ve bu tarihten itibaren sanayinin pek çok kolu için oldukça önemli aşamalarda görev almıştır.

Klorun üretim sektörlerinde genel olarak ağartıcı, renk açıcı ve dezenfektasyon özelliğinden faydalanılmaktadır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından kimyasal silah olarak kullanılan Klor, gaz formunda oldukça zehirleyici etki gösterebilmekte ve bu sebeple ilaçlama sektöründe de tercih edilmektedir.

klor-satın-al

Dezenfektasyon için tercih edilen kloru, farklı formlarla bulabilmek mümkündür. Elementer klor olarak tabir edilen gaz formu raf ömrü olmaması sebebiyle avantaj sağlasa da zehirleyici özelliğinden ve sağlık üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerden dolayı kullanım alanları epeyce azalmıştır. Hipoklorür Solüsyonu ise elementer klora göre daha az zararlı ve tehlikeli olmasına rağmen ardında bıraktığı inorganik yan ürünler ve yüksek kozozif etkisi nedeniyle dikkatli kullanım gerektirmektedir. Kalsiyum Hipolorür, kullanım öncesi fazla hazırlık aşaması içermesi ve patlama tehlikesi oluşturması sebebiyle dikkat edilmesi gereken kimyasallar arasında yer alır.

klor-fiyatları-dozaj-pompaları

Sıvı Klor - Sodyum Hipoklorit

Sıvı klor olarak adlandırılan Sodyum Hidroksit çözeltisi, kullanım kolaylığı, düşük maliyeti, doğa ve insan üzerinde tehlike barındırmaması sebebiyle son zamanlarda içme suyu ve havuz dezenfektasyonunda tercih edilmekte, su şartlandırma işlemlerinde kullanılmaktadır. Klor; yerine göre gaz, sıvı, toz, granül ve tablet formlarında kullanılabilmektedir. Aralarında kullanım kolaylığı sağlaması ve diğer etmenlerle en avantajlı olanı sıvı klordur. Firmamızla iletişime geçerek klor çeşitleri hakkında daha fazla bilgi alabilir, fiyatlarını öğrenebilir ve size en uygun klor formuna kolayca sahip olabilirsiniz.

Lütfen aradığınız ürün hakkında detaylı bilgi edinmek ve fiyatlarını öğrenmek için talep formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçin.

Detaylı Bilgi Formu

İlgili Konular